SignupLogin
Monday, January 22, 2018
Sullivan County Star of the Month Banner Ad
home » sports » basinger, caton named all-state
Sports

Basinger, Caton named All-State

By Times Staff
/data/global/1/file/realname/images/sdt_sports_for_web.png

The Associated Press tabbed two football players from Sullivan County for their 2017 All-State football teams.
In Class A, North Central junior Dawson Basinger was selected as first-team running back.
In Class 3A, Sullivan senior Dakota Caton earned first-team honors as a defensive back.
For North Central, Malachi England-Elrod received honorable mention as an offensive lineman in Class A.
Receiving honorable mention in Class 3A for Sullivan were junior quarterback Jack Conner, tight end Jackson Shake, offensive lineman Jacob Freels and linebacker Wes Bedwell.
As a linebacker, Basinger paced North Central with 139 tackles, including 50 solos.
He also had four tackles for loss, two sacks, two interceptions, one fumble recovered and a blocked field goal.
On offense, the All-Southwest Conference performer led the T-Birds with 1,968 yards on 173 carries and 25 TDs. He also had 10 receptions for 180 yards.
Caton won the Harry C. Jarrett Hustle Award and was named Sullivan’s most outstanding player.
The 5-10 Caton set school records for receptions in a game (12), receptions in a season (80), receptions in a career (180), receiving yards in a career (2,948), receiving touchdowns in a career (37) and punt return yards in a career (422).
He also had 10 tackles, one interception, caused one fumble and recovered a fumble.
He also had 258 yards in returns, 124 rushing and 1,218 in receiving this season.

2017 ALL-STATE TEAM
CLASS A
OFFENSE
QB-Carson Blair, 6-0, 190, Sr., Southwood
RB-Dawson Basinger, 5-10, 200, Jr., North Central
RB-Joe Callahan, 5-9, 170, Sr., Sheridan
WR-Devon Anderson, 5-11, 160, Sr., Carroll (Flora)
WR-Peyton Trexler, 6-0, 180, Sr., Southwood
TE-Drew Stichter, 6-1, 185, Sr., Triton
OL-Marcellus Anderson, 6-6, 320, Sr., Culver
OL-Blake Blevins, 6-0, 260, Sr., Hagerstown
OL-Emeka Jillani, 6-4, 295, Sr., Indianapolis Lutheran
OL-Conner Walker, 6-1, 233, Jr., Pioneer
OL-Tucker Young, 6-4, 315, Sr., Monroe Central
K-Andres Martinez, 6-1, 175, Sr., South Adams
ALL-PURPOSE-Caleb Hamilton, 6-0, 215, Sr., Eastern Greene
DEFENSE
DL-Mike Eakle, 6-3, 300, Sr., Indianapolis Lutheran
DL-Tyler Lafontaine, 6-2, 185, Sr., Adams Central
DL-Jayson Mersch, 5-10, 169, Sr., Pioneer
DL-Josh Vincent, 6-3, 300, Sr., Eastern Greene
LB-Mason Anderson, 6-1, 175, Sr., Churubusco
LB-Carlton Gray, 6-2, 225, Sr., Indianapolis Arlington
LB-Daniel Gregorich, 5-8, 193, Jr., Pioneer
LB-Brandon Howell, 6-0, 170, Sr., Fountain Central
DB-Jack Hudson, 6-0, 170, Sr., Lafayette Central Catholic
DB-Jack Kiser, 6-2, 205, Jr., Pioneer
DB-Jackson Rogers, 5-10, 160, Sr., Eastern Greene
DB-Wyatt Snyder, 5-10, 173, Sr., Monroe Central
P-Darren Dillon, 6-3, 285, Sr., Carroll (Flora)
HONORABLE MENTION
QB-Caleb Ballentine, Eastside; Nathaniel Butts, Fountain Central; Casey Conatser, Monroe Central; Trey Filbrun, Carroll (Flora); Owen Golliher, Hagerstown; Jacob Hill, North Vermillion; Andre Jones, Indianapolis Lutheran; Dalton Justice, Tri-County; James Snyder, Triton; Collin Stroup, Clinton Prairie; Carlos Velasquez, Lafayette Central Catholic.
RB-Duane Cobb, Indianapolis Arlington; Jacob Farris, West Washington; Mason Hicks, Hagerstown; Nathaniel Keener, Churubusco; Ezra Lewellen, Pioneer; Logan Macklin, Adams Central; Devon Martin, South Decatur; Ethan Rogers, Winamac; Sam Schoonveld, Clinton Prairie; Drew Schultz, Adams Central; Nick Wilson, Tri.
WR-Aaron Barnett, Fountain Central; Aaron Dean, Eastside; Jacob Fullerton, Clinton Prairie; Ethan Helton, Eastern Greene; Jackson Land, Springs Valley; Nick Mitchell, Monroe Central; Matthew Nose, Southwood; David Schwartz, Lafayette Central Catholic; Delano Shumpert, Triton; Alex Stirn, North Decatur.
OL-Malachi England-Elrod, North Central; Corbyn House, North Decatur; David King, LaVille; Aiden Ortega, Southwood; Conner Ousley, Triton; Dawson Pattengale, Attica; Jason Pigg, Fountain Central; Garrett Schroder, Pioneer; Tanner Swindle, Sheridan; Hunter Wilson, Carroll (Flora).
K-Tanner Dreher, Covington; Connor Hanaway, North Miami; Parker Mays, Southwood; Gunnar Williams, Sheridan.
DL-Aaron Barnett, Fountain Central; McCollough Baysden, Eastside; Mitch Coapstick, Clinton Prairie; Keenan Day, Winamac; Joe Halderman, Northfield; Grant Kennedy, Lafayette Central Catholic; Taft Manship, Monroe Central; Alecks McBee, Culver; Nick Miller, South Adams; Caleb Murphy, West Washington; Kyle Niese, Covenant Christian (Indianapolis); Cody Swimm, Hagerstown.
LB-Kyle Dosch, Wes-Del; Sam Getz, Tri-County; Ryan Golliher, Hagerstown; Jalen Hammond, Adams Central; Jake Hartman, North Decatur; Tanner Packwood, West Washington; Kyle Reed, Northfield; Dalton Scott, South Putnam; Drew Sheridan, Attica; Zach Terry, Eastern Greene; Miles Von Tobel, Pioneer; Seth Wilson, Monroe Central.
DB-Zane Briggs, North Miami; Emery Brough, Covenant Christian (Indianapolis); Blaine Campbell, Eastern Greene; Nathaniel Johnson, Pioneer; Jalen Oliver, Hagerstown; Tye Orsund, Triton; Braydon Wagoner, Attica; Chuckie Wilcox, North Judson.
P-Rawlin Mills, Union City; Spencer Smith, Clinton Central.
2017 ALL-STATE TEAM
CLASS 3A
OFFENSE
QB-Graham Toole, 5-9, 175, Sr., Vincennes Lincoln
RB-Sage Hood, 6-0, 210, Jr., West Lafayette
RB-Kenyon Ervin, 5-4, 172, Sr., Evansville Memorial
WR-Jacob Pressler, 6-4, 195, Sr., Indianapolis Brebeuf
WR-Ben Stevens, 5-10, 180, Sr., Danville
TE-Wes Obermeier, 6-6, 240, Sr., Gibson Southern
OL-Drew Hart, 6-7, 315, Sr., Evansville Memorial
OL-Atanasio Sete, 6-0, 339, Sr., Mishawaka Marian
OL-Beck Davis, 6-4, 230, Sr., Garrett
OL-Trey Freeman, 6-1, 310, Sr., Fort Wayne Concordia
OL-Lendon Underwood, 5-10, 250, Sr., Brownstown Central
K-JJ Wadas, 5-9, 185, So., Andrean
ALL-PURPOSE-Tyler Watson, 6-1, 195, Sr., Tri-West
DEFENSE
DL-Cade Winslow, 6-2, 200, Sr., Greencastle
DL-Dylan Plant, 6-1, 210, Sr., Danville
DL-Keioni McGuire, 5-10, 228, Sr., Evansville Memorial
DL-George Karlaftis, 6-5, 258, Sr., West Lafayette
LB-Jay Higgins, 6-2, 210, So., Indianapolis Brebeuf
LB-Mason Parris, 6-2, 230, Sr., Lawrenceburg
LB-Luke Staton, 6-3, 200, Sr., West Lafayette
LB-Dillon Howell, 6-0, 195, Sr., Indianapolis Brebeuf
DB-Logan Blake, 6-1, 185, Sr., Tri-West
DB-Branson Combs, 6-3, 210, Jr., Evansville Memorial
DB-Dakota Caton, 5-10, 160, Sr., Sullivan
P-Michael Lindauer, 6-3, 185, Jr., Evansville Memorial
HONORABLE MENTION
QB-Jack Conner, Sullivan; James DeLange, Hanover Central; Mark Nondorf, Indianapolis Chatard; Derrick Ozobu, Indianapolis Brebeuf; Isaac Sellers, Gibson Southern; Diomoni Small, Indianapolis Ritter; Luke Touloukian, West Lafayette.
RB-Ty Hambright, Fort Wayne Luers; Thomas Kaser, Guerin Catholic; Jalen Peake, North Harrison; Hunter Privett, Lawrenceburg; Jordan Rader, Peru; Teely Rhyne, Andrean; Reese VanCleave, Southmont; Clay Whitney, Monrovia.
WR-Evan Brishaber, Salem; Ben Egenolf, Indianapolis Ritter; Caden Kotter, Vincennes Lincoln; Gary Spence, South Vermillion; Gabe Wright, Indianapolis Brebeuf.
TE-Alec Burton, Danville; Jackson Shake, Sullivan; Henry Woodcock, Indianapolis Ritter.
OL-Adam Bedel, Batesville; James Boso, Indianapolis Chatard; Adam Bowman, Maconaquah; Nick Buchanan, Danville; Sal Diagostino, Tri-West; Jacob Freels, Sullivan; Bryce Geibel, Indianapolis Ritter; Mitch Gigli, Fort Wayne Luers; Kaler Marr, Danville; Drew Rasler, West Noble; August Schott, West Lafayette; Noah Singer, Gibson Southern.
K-Russell Moricz, Wheeler.
DL-Sam Ashton, Guerin Catholic; Gavin Bollman, Greencastle; Will Kellison, Indianapolis Chatard; Isaiah Lacey, Indian Creek; Alex Lichlyter, Evansville Memorial; Tyler Norment; Jimtown; Ryan Ohlsen, Evansville Memorial; Brett Rudolph, North Harrison.
LB-Wes Bedwell, Sullivan; Avery Blocker, North Harrison; Brock Combs, Evansville Memorial; Jay Higgins, Indianapolis Brebeuf; Trace Matsell, Gibson Southern; Devin Merrimee, Evansville Memorial; Dawson Patrick, Knox; Nik Weiss, Jimtown; Zach Whitfield, Mishawaka Marian; Cameron Williams, Andrean.
DB-Simon Banks, Indianapolis Brebeuf; Colin Barker, John Glenn; Dylan Crossen, Guerin Catholic; Justin Gaston, Fort Wayne Luers; Trey Heidlage, Batesville; Michael Hemingway, Mishawaka Marian; Miles McIlwain, Indianapolis Brebeuf; Kyle Nunemaker, Southmont; Logan Stevens, West Vigo; Miguel Turbaugh. Evansville Memorial.
P-Joey Anee, Indianapolis Chatard; Clay Campbell, Jimtown; Trevor Weiss, John Glenn; Jacob Handley, South Vermillion.


eEdition of AX_SITE_NAME
See and Buy our Photos