SignupLogin
Wednesday, June 26, 2019
Uebelhor Buick GMC Feb 2017 bw Print
home » sports » north central, sullivan run at warrior invitational
Sports

North Central, Sullivan run at Warrior Invitational

/data/news/31735/file/realname/images/4_15_19_hurdles_girls.jpg

BICKNELL — North Central and Sullivan were among the nine girls teams and 10 boys squads that competed at the annual Warrior Invitational track and field meet on Friday, hosted by North Knox High School.
South Knox won the boys event with 142 points. Sullivan finished sixth with 46 points and North Central placed 10th.
In the girls competition, Barr-Reeve cruised to the team title.
Sullivan scored 69 points, good for fifth place. North Central placed ninth.
Individually, Sullivan’s Ike Chastain was first in the shot put and second in the discus.
Darren Suits of North Central took eighth in the 110 meter high hurdles with a time of 21.93 seconds.
On a very windy evening, Sullivan junior Shelby Hall ran first in the 100 high hurdles and 300 low hurdles.
Korinne Gofourth, Madi Followell, Shelby Hall and Whitnee Newby teamed up to win the 400 relay.
North Central will host North Knox in a dual meet today while Sullivan, who had four meets in eight days to begin the season, will host the Arrows Relays at 10 a.m. Saturday. The Thunderbirds also will be competing at Sullivan.

North Knox Invitational
Boys
    1. South Knox, 142; 2. Linton, 118; 3. White River Valley, 81; 4. North Knox, 80; 5. Washington, 66; 6. Sullivan, 46; 7. Vincennes Lincoln, 43; 8. North Daviess, 27; 9. Barr-Reeve, 14; 10. North Central, 2.  
Local results
 4 x 100 Relay — 4. Sullivan, 49.71, (William Newby, Drake, Jaeden King, Luke Padgett).
4 x 400 Relay — Did not place, Sullivan,  3:45 (Brady Kent, Tim Lueking, Caden McCrary, Riley Smith).
4 x 800 Relay — 3. Sullivan, 9:24.88 (Preston Anthony, Tim Lueking, Riley Smith, Will King).                         
3,200 — 6. Preston Anthony, 11:15.51; 8. Zack Weir, N, 11:25.33.
800 — 5. Riley Smith, S, 2:15.64; 15. Gavyn Dukes, N, 2:41.01; 16. Rowdy Pierson, N, 2:57.28.                                
300LH — 13. Tristan Drake, S, 53.52; 15. Blake Donaldson, 55.78.
110HH — 8. Darren Suits, N, 21.93; Preliminaries, 9. Donaldson, N, 20.13; 11. Hunter Tomey, S, 20.73; 13. Tristan Drake, N, 21.25.
400 — 9. Kent, S, 58.58; 16. Michael Cameron-Stuart, N, 1:05.34.  
1,600 — 6. Will King, S,  5:06.72; 12. Weir, N, 5:38.25; 14.  Will Roberts, N, 6:35.20.
200 — 8. Newby, S, 25.64; Preliminaries, 12. Suits, N, 26.85; 18. Caden McCrary, S, 27:15; 19. Jeremiah Swalls , N, 30.97.     
100 — 5. Newby, S, 12.50; Preliminaries, 14. Luke Padgett, S, 13.29; 18. Seth Haviland, N, 13.57; 19. Trey Frye, N, 13.71.
D — 2. Ike Chastain, S, 142-1; 10. Malachi England-Elrod, N, 97-9 1/2; 11.  Matthew Phillips, N, 99-2; 14.  Jacob Freels , S, 93- 1/2                                                
SP — 1. Chastain, S, 48-5; 12. Phillips, N, 37-1; 14. Freels, S, 33-8 1/2; 16. Anthony Crockett, N, 30-5.
PV —  6. Cole Migliorini, S, 10-6.
LJ — 12. Padgett, S, 16-11; 14. Drake, 15-5; 17. Rowdy Pierson, N, 14 11 1/2; no place, Darren Suits, N, 13-9..
HJ — None.                                                                           
 
Girls
    1. Barr-Reeve, 162; 2. Vincennes Lincoln, 103; 3. South Knox, 77;  4. White River Valley, 75.5; 5. Sullivan, 69; 6. Linton, 66; 7. North Knox, 33; 8. North Daviess, 24.5; 9. North Central, 10.                                           
Local results
4 x 100 Relay — 1. Sullivan, 54.12 (Korinne Gofourth, Madi Followell, Shelby Hall, Whitnee Newby); 7. North Central, 1:02.47 (Talissa Fagg, Brianna Johnson, Emaley Corbin, Beverly Nichols).              
4x400  Relay —  2. Sullivan, 4:35.35 (Abbie Hall, Madi Followell, Shelby Hall, Whitnee Newby).  
4 x 800 Relay — 7. Sullivan, 13:11.82 (Maura Secrest, Pike, Bartusch, Sophie Hurst.
3,200 — 9. Josie Gettinger, S, 15:08.38; Others, Maddy Deckard, S, 15:05.
800 — 10. Deckard, S, 3:00.83; 14. Jamie Bartusch, 3:21.58.
300LH — 1. S. Hall, S, 50.14.
100HH — 1  S. Hall, S, 17.58; 6. Emma Baker, N, 19:16.
400 — 4. A. Hall, S, 1:07.32; 11.  Alyssa Pike, S, 1:13.45; 16  Alexis Fulk, 1:22.62; did not score, Emaley Corbin, N, 1:16.00.
1,600 — 9. Maddy Deckard, S, 6:28.82; 11  Gettinger, 6:53.53.        
200 — 2. Newby, S, 28.25, 5. Korinne Gofourth, S, 30.27; Preliminaries, 15. Beverly Nichols, N, 34.32; 17. Brianna Johnson, 36.55.
 100 — 3. Newby, S,  13.66; Preliminaries, 9. Gofourth, S, 14.98; 13. Talissa Fagg, N, 16:32; 17. Lauren Schloegl, N, 17.85.
D — 11. Alexa Crouch, N, 69-9 1/2; 13. Madison Mahady, N, 58-11; 15. Brooklyn Williams, S, 55-7; 18. Jackie Wible, S,                             
SP — 11. Rylee Mason, N, 23-4 1/2; 14. Secrest, S, 21-8; 16. Wible, S, 20-6 1/2;  18. Madison Mahady, N, 19-7 1/2.
PV — 8. Ridge Kennedy, S, 7-0; 9. A. Hall, S, 6-6.
LJ — 10. Baker, N, 13-3 1/2; 15. Elly Hamilton, S, 9-0.
HJ — 4. Followell, S, 5-0.

 

Photo by B.J. HARGIS: Sullivan’s Shelby Hall, left, won both the 110 and 300 meter hurdles at the North Knox Invitational on Saturday. At right, North Central’s Emma Baker placed sixth in the 110 hurdles.


eEdition of AX_SITE_NAME
See and Buy our Photos